FANDOM


Łódź - miasto w centralnej Macierzy w 2057 liczące 47,838 milionów mieszkańców.

HistoriaEdytuj

Łódź otrzymała prawa miejskie z rąk króla Władysława Jagiełły już w 1423r. Do XIX wieku była jednak niewielką miejscowością. W XIX stuleciu znacznie rozwinął się w Łodzi przemysł włókienniczy, powodując znaczny rozwój miasta. Do lat 90. XX wieku Łódź była najbardziej znaczącym ośrodkiem przemysłu włókienniczego w Polsce. Jednak największy rozwój miasta, nieporównywalny z tym z XIX w., nastąpił w latach 2030 - 2045. Wtedy to Łódź wchłonęła okoliczne miejscowości: Zgierz, Konstantynów, Aleksandrów, Pabianice oraz Rzgów. Od 2035 roku wszystkie dzielnice łączą superszybkie linie metra.

DzielniceEdytuj

ŚródmieścieEdytuj

Domy w dzielnicy tej z pozoru wyglądają tak, jak 150 lat temu. Wszystkie zabytkowe kamienice są we wspaniałym stanie, zmienione w luksusowe reprezentacyjne biurowce. Najdrobniejszy ubytek tynku natychmiast jest uzupełniany. Z ulic na powierzchni ziemi zdarto jednak asfalt i po obsadzeniu drzewami oraz kwiatami i wybrukowaniu ekskluzywną betonową kostką zamieniono je w aleje spacerowe. Ruch przeniósł się na kilka poziomów podziemnych estakad. Niektóre budynki, na ziemi tylko kilkupiętrowe, pod ziemią mają nawet kilkadziesiąt kondygnacji. Sprawia to, że w czasie wojny były one schronem atomowym dla wszystkich mieszkańców miasta.

RetkiniaEdytuj

Osiedle składające się niemal wyłącznie z blokowisk z drugiej połowy XX w. Jednak dziś mieszka w nich zaledwie 5 tysięcy ludzi, a nie jak dawniej kilkadziesiąt tysięcy. Dawne ciasne i niewygodne mieszkania zostały zastąpione luksusowymi apartamentami obejmującymi jedno lub nawet kilka pięter. Sprawia to, że w jednym bloku znajduje się zaledwie kilka mieszkań o najwyższym standardzie. Najwyższe bloki połączone zostały napowietrznymi korytarzami.

BałutyEdytuj

Podobnie jak Retkinia, budynki w dzielnicy tej przebudowane zostały na luksusowe apartamentowce. Większa jednak część z nich (najbardziej zniszczone i rozsypujące się kamienice) została wyburzona. Na ich miejsce wybudowano nowoczesne domy mieszkalne. Większość wzorowana jest na gmachach XIX-wiecznych fabryk. Styl ten jest w Łodzi bardzo popularny.

WidzewEdytuj

Kolejna z nowoczesnych dzielnic mieszkalnych. Warto jednak wspomnieć o niewielkim obszarze zamienionym w Muzeum Blokowiska. W oryginalnych blokach z drugiej połowy XX w. możemy dowiedzieć się bardzo dużo o warunkach mieszkaniowych w tamtym okresie. Posiada super nowoczesny kompleks sportowy mieszczący 5.000.000 widzów.

ZarzewEdytuj

Niewielka, administracyjnie należąca do Widzewa dzielnica została w latach 30 XXI w. w całości wykupiona za 15 tryliardów złotych przez NeoTech Innovations i zamieniona w korporacyjne mini-miasteczko. Mieszkańcy pobliskich dzielnic przywykli już do codziennych testów dział megatonowych i podchodów Mechów. Wokół miejscowych pracowników NeoTech obrosła legenda która głosi że działa tam zorganizowana szajka przestępców napadająca na ludzi i pod groźbą śmiertelnego pobicia każąca brać nieludzkie ilości pieniędzy - z tej przyczyny inną nazwą Zarzewa jest "Mała Łoszczowa" (nazwa biorąca inspiracje z filmu Kasyno Łoszczowa) gdyż każdy może wejść ale nie każdy wyjdzie z mniejszą sumą pieniędzy bądź bez zmian mutacyjnych po testach korporacji - szanse na szczęśliwy powrót są jak w ruletce. Ta nieoficjalna nazwa jest często pisana po ścianach przez naukowców firmy, wzbudzając strach miejscowych kiboli i sympatyków piłkarskich.

TeofilówEdytuj

Największa dzielnica przemysłowa. To tu usytuowane są m.in. znane na całym świecie zakłady odzieżowe Skórimpex oraz elektryczne Elta. Znacznie rozbudowano także przemysł bawełniany, ponownie tworząc z Łodzi największy ośrodek włókienniczy w Polsce (czyli na świecie).

RzgówEdytuj

Po wcieleniu miejscowości w obręb Łodzi stała się ona największym centrum handlowym miasta. Kilkudziesięciopiętrowe gigamarkety zaspokajają zapotrzebowanie całego miasta, a dzięki wzorowemu działaniu metra dojazd do nich jest naprawdę łatwy.

Kultura, sport, rekreacjaEdytuj

W Łodzi co roku odbywa się Festiwal Dialogu Wszystkich Kultur, na którym spotykają się artyści z całego terenu WRP i z zagranicy. Tutaj znajduje się też światowe centrum filmowe, w którym powstało większość najlepszych polskich filmów. Mieści się tutaj m.in. siedziba SeMaFor-u i Lubas Arts, dwóch największych wytwórni filmowych na świecie. Od 2040 roku Łódzka Szkoła Filmowa wręcza statuetki Mieczysławów - najbardziej prestiżowych nagród filmowych na świecie.

Ważnym wydarzeniem sportowym w mieście są Derby Łodzi, odbywające się dwa razy w roku. Warto przypomnieć, że oba stadiony liczą około 5 000 000 miejsc, tak więc wszyscy kibice mają szansę obejrzeć mecz. Po każdym meczu fani obu przeciwnych drużyn udają się razem na tradycyjne piwo.

NaukaEdytuj

Uniwersytet Nowych Technologii (do roku 2045 Politechnika Łódzka) to największa tego typu uczelnia wyższa w WRP. Obecnie studiuje w niej około 2 356 908 studentów z różnych prowincji WRP. Uniwersytet Nowych Technologii może pochwalić się takimi sukcesami jak wprowadzenie do produkcji Hydrobusu - środka lokomocji dla mniej zamożnych prowincji napędzanego ściekami a gromadzącym w zbiorniku czystą wodę z przeróbki paliwa. Hydrobus może stanowić także jednoczesne urządzenie do sprzątania miast z mikro pyłów i metali ciężkich zawieszonych w powietrzu. Kolejnym wynalazkiem jest termouniwersalne ogniwo bateryjne wykonane przez niejaką prof. Cucińską. Termogniwo samonapędza się przez okres 125 lat odchyleniami siły Coriolisa. Po 125 latach wystarczy impuls piezoelektryczny z zapalniczki by wzbudzić kolejny raz akumulator. Zapalniczki dołączane są do termogniw. Działający w Łodzi Uniwersytet Łódzki jest jedną z najbardziej znanych jednostek akademickich w Macierzy, dzięki otwartej w roku 2048 Katedrze Lepperologii, której pierwotnym zadaniem było badanie zjawisk społecznych, wywołanych przez działanie znanego polityka RP Kolesiów. Osiągnięciem katedry jest m.in. opracowanie nowych wskaźników i miar np.: Leprek [1Lk] czy leprusoida. Łódź choć postrzegana jest jako miasto przemysłowe posiada najbogatszą ofertę edukacyjną w zakresie sztuki. Działają tu: Centrala Szkoła Filmowa (dawniej PWSTviT), Wielka Akademia Sztuki (dawniej ASP) oraz Akademia Sztuki Muzycznej (dawniej AM im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów). Studenci ze wszystkich prowincji przyjeżdżają do Łodzi by szkolić swój warsztat i promować swoje dzieła. Ostatnia Centralna Wystawa BetArton (promująca łódzką szkołę malarswta na betonie komórkowym) potwierdziła, że absolwenci łódzkiej WAS są najlepsi. Z kolei studenci ASM wygrali Intergalaktyczny Konkurs Kompozytorski utworem "Przaśniczka" nawiązująca do znanego utworu "Prząśniczki". Centralny Uniwersytet Medyczny w Łodzi to jedyna szkoła w WRP, która kształci oprócz lekarzy specjalistyczne służby medyczne wojska i specjalistów patoideologii pracujących w szeregacj wywiadu. Obecnie CUM jest najlepszym osrodkiem kształcącym kadry medyczne w WRP.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki