FANDOM


Bitwa aralska
Czołg
Ślady walk o Aral
Konflikt: Wojna polsko-polska
Czas: 1 kwietnia 2060
Miejsce: Alma-Ata, Prowincja Aralu
Przyczyna: Pochód buntowników na zachód
Wynik: Zajęcie miasta przez Niebiańską Armię
Strony Konfliktu
Tibet.svg buntownicy z Tybetu Flaga WRP
Dowódcy
Tibet.svg htm. Hieronim Radziejowski
Siły
Tibet.svg ok. 5 tys. Flaga ok. 2 tys. żołnierzy IV PKI
Straty
informacja niejawna informacja niejawna

Bitwa aralska - bitwa między buntownikami Hieronima Radziejowskiego, a lojalistami o miasto Ałma-Ata, stolicę Prowincji Aralu, która miała miejsce 1 kwietnia 2060 roku, w czasie wojny domowej w Polsce. Starcie wygrali rebelianci. Była to pierwsza poważniejsza porażka Polskich Korpusów Inwazyjnych w starciu lądowym.

O godzinie 5 rano zgrupowanie Niebiańskiej Armii, dowodzone przez samego Radziejowskiego, zaatakowało garnizon miejski w Ałma-Acie, w którym stacjonowały 2 bataliony IV PKI. Wywiązała się zacięta walka, w której obie strony użyły broni atomowej i ciężkiego sprzętu pancernego.

Po kilkugodzinnej wymianie ognia, oraz ostrzale rakietowym miasta, część broniących go żołnierzy zbuntowała się i przeszła na stronę agresora. Obrona miasta załamała się i do 22 ostatnie punkty oporu zostały zlikwidowane przez siły buntowników. Ałma-Ata i cała prowincja Aralska znalazły się pod administracją rządu w Lhasie.

Zasoby CAR Edytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki