FANDOM


Ciupaga - polski strategiczny lotniczy pocisk rakietowy o zasięgu międzykontynentalnym zbudowany z obuszka i trzonka. Uzywana masowo od 2053 roku przez nieistniejącą od 30 lat Armię POlską.

Ciupaga została zaprojektowana przez naukowców z Instytutu Badań Nad Bronią Dalekiego Zasięgu w Nowym Targu, po raz pierwszy zaprezentowano ją w lutym 2053 roku. Do masowej produkcji została wprowadzona w tym samym roku.

Pociski pokonują dystans do Statuy Wolności i z powrotem w trzy godziny. Zamontowane silniki plazmowe "Janosik" mogą rozpędzić rakietę do dwunastokrotnej prędkości dźwięku,zaś zapas paliwa starcza na pokonanie dziewięciu tysięcy kilometrów. Pociski przenoszą głowice taktyczne typu "Oscypek-5" o sile uderzeniowej czterech megaton. Drugi typ przenoszonych głowic to chemiczna "Bryndza-2" powodująca obumieranie żywych komórek w promieniu 20 km od centrum wybuchu.

Rakiety mogą być wystrzeliwane z trzech typów wyrzutni:

  • Stacjonarnej typu "Bacówka"
  • Ruchomej typu "Kierpce"
  • Podwodnej typu "Morskie Oko"

Pociski "Ciupaga" wykorzystywane są również do transportu przesyłek przez Pocztę Polską.

Zasoby CAREdytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki