FANDOM


Operacja Grzybiarza
Operacja grzybiarz
Szczegółowy plan operacji
Czas: 15-16 września 2054
Miejsce: Brazylia
Wynik: Przebicie się sił polskich do Boliwii
Strony Konfliktu
125px-Flag of Brazil.svg Brazylia
SATO
Flaga Polska
Siły
Brazylijskie Siły Zbrojne V PKI
Straty
30 dywizji pancernych (ok. 300 tys. żołnierzy), 500 tys. jeńców brak

Operacja "Grzybiarz" - operacja wojskowa przeprowadzona w dniu 16 września 2054 roku w Brazylii. Był to jeden z etapów I Wojny Totalnej prowadzonej przez siły WRP przeciwko SATO. Głównym celem manewrów było jak najszybsze opanowanie terytorium państwa, wyeliminowanie sił wroga i przebicie się do polskiej Prowincji Boliwia.

Sygnałem do rozpoczęcia działań było ukończenie 9 pasmowej (pierwotnie miała mieć ich 12) autostrady biegnącej z Rio De Janeiro wgłąb kraju. Nastąpiło to w nocy z 15 na 16 września. Wtedy to natychmiast rozpoczął się rajd hiperfortec wielolufowych wzdłuż arterii. Wspierane one były przez bombowce strategiczne dalekiego zasięgu i inne jednostki pomocnicze. Cała operacja charakteryzowała się znakomicie zgraną współpracą jednostek konwencjonalnych z masowymi nalotami atomowymi.

Manewry zakończyły się nad wyraz szybko i już rankiem V PKI dotarł do walczących w osamotnieniu żołnierzy z Prowincji Boliwia.

Zasoby CAREdytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki