FANDOM


Polska Wielka Wenezuela - prowincja WRP leżąca w północnej części Ameryki Południowej nad Morzem Karaibskim. Jej stolicą jest Caracas.

Powierzchnia prowincji to 912 000 km2, zamieszkuje ją ponad 50 mln mieszkańców. Na północy przebiega łańcuch górski Andów (do 5000 m.n.p.m.) - tam też mieszczą się największe miasta, w tym stolica. Część południowa jest dużo słabiej zaludniona - występuje tam równikowa dżungla. Klimat panuje na południu równikowy wilgotny, który przechodzi w podrównikowy w części północnej. Na północy, w pobliżu granicy z Kolumbią mieści się wielkie jezioro Maracaibo, w rejonie którego znajdowały się wielkie złoża ropy naftowej - będące motorem napędowym gospodarki Wenezueli aż do początku lat 50-tych XXI wieku.

Od końca XX wieku Wenezuela była uznawana za kraj niestabilny. Przez długi czas rządził tu socjalista, Hugo Chavez, znany głównie z tego, że przy każdej okazji żartował z ówczesnego prezydenta USA, George'a Busha. Jego następcy koncentrowali się na okazywaniu niechęci Polsce, co miało swoje przełożenie na stosunki dyplomatyczne oraz skłoniło Wenezuelę do wstąpienia do SATO. W 2054 roku po klęsce w I Wojnie Totalnej Wenezuela stała się prowincją Wilekiej Rzeczypospolitej. Działania wojenne ograniczyły się tu głównie do ataku meteorologicznego na Caracas, które doświadczyło śniezyc i mrozów.

Wenezuela jest miejscem, gdzie wyprodukowano ostatni modem - w 2038 roku. Ostatnio na granicy Wielkiej Wenezueli, Prowincji Kolumbia i Ekwadoru dochodzi do dziwnych wydrazeń związanych z produkcją i sprzedażą koszul lnianych.

Zobacz też Edytuj

Zasoby CAR Edytuj

Podział administracyjny Wielkiej Rzeczypospolitej
MacierzKraj BaskówKraj KarskiKraj KrasnojarskiLandy NiemieckieMała Rzeczpospolita MadagaskarskaPolska Ameryka WschodniaPolska Przestrzeń KosmicznaPolska Wielka Afryka PółnocnaPolska Wielka IndonezjaPolska Wielka WenezuelaPolska Wspólnota BrytyjskaPolski Biegun PółnocnyPowiat TajwanProwincja AlaskaProwincja AraluProwincja ArgentynaProwincja AustralijskaProwincja BoliwiaProwincja BrazyliaProwincja ChińskaProwincja EkwadorProwincja EspaniaProwincja FilipinyProwincja FrancuskaProwincja MaliProwincja IndyjskaProwincja IrakProwincja IslandiaProwincja KamczatkaProwincja KolumbiaProwincja KubaProwincja MarokoProwincja MauretaniaProwincja NadbajkalskaProwincja Nowa KoreaProwincja OceaniaProwincja PalestynaProwincja PerskaProwincja RzymskaProwincja SaudyjskaProwincja SudanProwincja UrugwajProwincja Wielka EtiopiaProwincja WschodniaZielona ZiemiaZiemie OdzyskaneZiemie Północne