FANDOM


Pioro mini

To hasło w obecnej postaci stanowi jedynie zalążek hasła. Tematyka, której dotyczy jest o wiele szersza. Jeżeli potrafisz, postaraj się je rozwinąć, ku Chwale Wielkiej Rzeczpospolitej.

Polska Wspólnota Brytyjska (ang. British Commonwealth of the Grand Republic of Poland) - prowincja w zachodniej Europie położona na Wyspach Brytyjskich, powstała z Wielkiej Brytanii i Irlandii.

GeografiaEdytuj

Prowincja ma powierzchnię 312030 km2 (razem z Irlandią). Na północy występują niskie góry, na południu przewaga nizin. Klimat umiarkowany, wybitnie morski (wysokie opady, łagodne zimy, chłodne lata). Główne miasta to: Londyn - stolica, Dublin, Glasgow, Cardiff, Birmingham i Manchester.

HistoriaEdytuj

Silne państwo już od czasów wczesnego średniowiecza (wcześniej część południowa pod panowaniem Rzymskim), ze względu na odizolowanie poprzez położenie na wyspach. W latach 1337-1453 wielka wojna z Francją - wojna stuletnia, w wyniku której Brytyjczycy zostali wyparci z kontynentu. Wiek XVI to rozkwit potęgi, zwłaszcza morskiej (bitwa morska z Hiszpanami w 1588 roku, rozbicie Królewskiej Armady). W międzyczasie, powoli budowała swoje imperium kolonialne, jak również opanowała Irlandię i Szkocję. Podboje dotyczyły na początku Ameryki Północnej (kolonie, które utworzyły potem USA), potem skierowano się na Afrykę południową i Azję.

W XX wieku utrata prawie wszystkich posiadłości, lecz wciąż ma status mocarstwa. W wieku XXI zawarła z USA i Wielką Rzeczpospolitą sojusz - Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Niemądra polityka w czasie I Wojny Totalnej spowodowała konflikt z Polską i w rezultacie przejęcie terytoriów Wysp Brytyjskich przez Państwo Polskie.

GospodarkaEdytuj

Mimo kryzysu lat 30-tych i 40-tych XXI wieku prowincja silna gospodarczo (wzrost zwłaszcza pod skrzydłami Polski), niestety wciąż biedna w porównaniu np. z Macierzą. Gospodarka nastawiona jest na usługi, przede wszystkim bankowe i finansowe. Przemysł tutaj to przede wszystkim zaawansowane technologie.

Zobacz teżEdytuj

Zasoby CAREdytuj

Podział administracyjny Wielkiej Rzeczypospolitej
MacierzKraj BaskówKraj KarskiKraj KrasnojarskiLandy NiemieckieMała Rzeczpospolita MadagaskarskaPolska Ameryka WschodniaPolska Przestrzeń KosmicznaPolska Wielka Afryka PółnocnaPolska Wielka IndonezjaPolska Wielka WenezuelaPolska Wspólnota BrytyjskaPolski Biegun PółnocnyPowiat TajwanProwincja AlaskaProwincja AraluProwincja ArgentynaProwincja AustralijskaProwincja BoliwiaProwincja BrazyliaProwincja ChińskaProwincja EkwadorProwincja EspaniaProwincja FilipinyProwincja FrancuskaProwincja MaliProwincja IndyjskaProwincja IrakProwincja IslandiaProwincja KamczatkaProwincja KolumbiaProwincja KubaProwincja MarokoProwincja MauretaniaProwincja NadbajkalskaProwincja Nowa KoreaProwincja OceaniaProwincja PalestynaProwincja PerskaProwincja RzymskaProwincja SaudyjskaProwincja SudanProwincja UrugwajProwincja Wielka EtiopiaProwincja WschodniaZielona ZiemiaZiemie OdzyskaneZiemie Północne