FANDOM


Powiat Tajwan - jedyna prowincja Wielkiej Rzeczypospolitej zachowująca w nazwie status powiatu. Stolicą jest Taipei.

HistoriaEdytuj

Do roku 1949 właściwie identyczna jak historia Chin. Potem, po przybyciu wojsk Czang-Kaj-Szeka i ok. 2 mln uchodźców nastąpił bardzo szybki rozwój wyspy. Do lat 70-tych XX wieku uznawany przez większość państw, lecz uznanie to stopniowo tracił - rosło zagrożenie inwazją Chin komunistycznych. Od lat 90-tych jednak rozpoczęła się wymiana handlowa i turystyczna z tym wielkim krajem.

W 2052 roku przyłączony do Polski, nadal zachowuje odrębność od Prowincji Chińskiej. W przeciwieństwie do niej nie wystąpiły tu nieufne reakcje ludności na nowego Naczelnika, ani tym bardziej zamieszki.

GeografiaEdytuj

Powiat leży na wyspie o tej samej nazwie (dawna nazwa - Formoza), powierzchnia ok. 35 tys. km2, ludność ponad 30 mln. Klimat panuje tam podzwrotnikowy, monsunowy z dużymi opadami w okresie letnim i dość wysokimi temperaturami przez cały rok. Przez wyspę z północy na południe przebiegają dość wysokie góry - Góry Tajwańskie (do 3950 m.n.p.m.).

GospodarkaEdytuj

Już w XX wieku przewaga Tajwanu nad Chinami była bardzo wyraźna z powodu wprowadzenia tam liberalnej gospodarki wolnorynkowej; rozwijał się przemysł, zwłaszcza wysokich technologii. Do dziś Tajwan jest w ścisłej czołówce azjatyckich prowincji WRP. Liczącą się gałęzią przemysłu oprócz elektroniki jest przemysł tekstylny i wyrób zabawek.

Zobacz teżEdytuj

Podział administracyjny Wielkiej Rzeczypospolitej
MacierzKraj BaskówKraj KarskiKraj KrasnojarskiLandy NiemieckieMała Rzeczpospolita MadagaskarskaPolska Ameryka WschodniaPolska Przestrzeń KosmicznaPolska Wielka Afryka PółnocnaPolska Wielka IndonezjaPolska Wielka WenezuelaPolska Wspólnota BrytyjskaPolski Biegun PółnocnyPowiat TajwanProwincja AlaskaProwincja AraluProwincja ArgentynaProwincja AustralijskaProwincja BoliwiaProwincja BrazyliaProwincja ChińskaProwincja EkwadorProwincja EspaniaProwincja FilipinyProwincja FrancuskaProwincja MaliProwincja IndyjskaProwincja IrakProwincja IslandiaProwincja KamczatkaProwincja KolumbiaProwincja KubaProwincja MarokoProwincja MauretaniaProwincja NadbajkalskaProwincja Nowa KoreaProwincja OceaniaProwincja PalestynaProwincja PerskaProwincja RzymskaProwincja SaudyjskaProwincja SudanProwincja UrugwajProwincja Wielka EtiopiaProwincja WschodniaZielona ZiemiaZiemie OdzyskaneZiemie Północne