FANDOM


Prowincja Argentyna - prowincja Wielka Rzeczpospolita leżąca w Ameryce Południowej. Jej stolicą jest Buenos Aires.

Historia Edytuj

Jak większość południowoamerykańskich prowincji historia Argentyny zaczyna się od czasów hiszpańskich podbojów i utworzenia tutaj wicekrólestwa Argentyny, które niepodległość uzyskało bardzo wcześnie, bo na początku XIX wieku i właściwie zapoczątkowała ruchy niepodległościowe na całym kontynencie. Granice kraju ustalały się przez cały wiek poprzez wojny z Urugwajem, Brazylią i Paragwajem.

Wiek XX to rządy na przemian wojska oraz partii lewicowych. W 1982 roku wybuchła wojna z Wielką Brytanią o wyspy Falklandy, zakończona porażką Argentyny. Koniec wieku przyniósł Argentynie największy w historii kryzys gospodarczy. W XXI wieku razem z innymi krajami Ameryki Południowej oraz RPA stworzyła Sojusz Południowoatlantycki, wrogi Polsce. To właśnie prezydent Argentyny swoim ostrym wystąpieniem spowodował kryzys dyplomatyczny na linii SATO - Polska, który doprowadził do wybuchu I wojny totalnej w 2054.

Geografia Edytuj

Jest to prowincja o dużej powierzchni (2,768 mln km2), ale stosunkowo małym zaludnieniu (ponad 50 mln mieszkańców). Jest tak, ponieważ duża część prowincji leży na terenach górzystych (Andy) i stepach położonych na wysokich szerokościach geograficznych, klimat jest tam zatem chłodny i występują silne wiatry wschodnie. W części północnej natomiast prowincja sięga podzwrotnikowych lasów przy granicy z Brazylią. Najwyższy szczyt (Aconcagua) sięga 6960 m n.p.m., najważniejszą rzeką jest Parana o długości ponad 4500 km.

Gospodarka Edytuj

Długo Argentyna wychodziła z kryzysu końca XX wieku i wydawało się, że wojna w 2054 zniweczy efekty walki z zapaścią. Tak się jednak nie stało, gdyż działania wojenne miały głównie miejsce w Brazylii. Obecnie Argentyna to prowincja dość szybko rozwijająca się gospodarczo, wyraźnie słabsza od europejskich prowincji, ale także silniejsza niż najbardziej zacofane rejony WRP w Afryce Środkowej.

Podstawą gospodarki jest rolnictwo - uprawa zbóż, bawełny i owoców oraz na terenach stepów (nazywanych pampą) hodowla bydła. Argentyna jest też ważnym producentem samochodów, głównie na rynek południowoamerykański.

Zobacz też Edytuj

Zasoby CAR Edytuj

Podział administracyjny Wielkiej Rzeczypospolitej
MacierzKraj BaskówKraj KarskiKraj KrasnojarskiLandy NiemieckieMała Rzeczpospolita MadagaskarskaPolska Ameryka WschodniaPolska Przestrzeń KosmicznaPolska Wielka Afryka PółnocnaPolska Wielka IndonezjaPolska Wielka WenezuelaPolska Wspólnota BrytyjskaPolski Biegun PółnocnyPowiat TajwanProwincja AlaskaProwincja AraluProwincja ArgentynaProwincja AustralijskaProwincja BoliwiaProwincja BrazyliaProwincja ChińskaProwincja EkwadorProwincja EspaniaProwincja FilipinyProwincja FrancuskaProwincja MaliProwincja IndyjskaProwincja IrakProwincja IslandiaProwincja KamczatkaProwincja KolumbiaProwincja KubaProwincja MarokoProwincja MauretaniaProwincja NadbajkalskaProwincja Nowa KoreaProwincja OceaniaProwincja PalestynaProwincja PerskaProwincja RzymskaProwincja SaudyjskaProwincja SudanProwincja UrugwajProwincja Wielka EtiopiaProwincja WschodniaZielona ZiemiaZiemie OdzyskaneZiemie Północne