FANDOM


Prowincja Maroko - zachodnioafrykańska prowincja WRP nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Prowincją Mauretania i Polską Wielką Afryką Północną. Stolicą jest Rabat.

Historia Edytuj

W czasach starożytnych zamieszkiwane przez koczownicze ludy berberyjskie, później podbite przez Rzym. W VII wieku pobili je Arabowie, dzięki którym przyjęto islam. Stąd prowadzono inwazję na Europę, tej części imperium Arabów Europejczycy nie atakowali w okresie rekonkwisty.

W XX wieku stało się protektoratem Francji do 1956 roku, choć o wpływy w Maroku starały się też Wielka Brytania i Niemcy. Od tego czasu było monarchią o bardzo silnej pozycji w świecie arabskim. Na arenie międzynarodowej było o nim głośno, kiedy domagało się włączenia do swego terytorium (a faktycznie rządziło nią) Sahary Zachodniej, która obecnie wchodzi w skład Prowincji Mauretania.

W XXI wieku wskutek agresywnej polityki IV Rzeszy włączone w jej obręb jako Land Maroko. Na początku 2053 roku wyzwolone przez Wojsko Polskie, które z obszaru Maroka szykowało się do ataku na niemiecką Gubernię Espania.

Geografia i Gospodarka Edytuj

Prowincja o powierzchni 450 000 km2 leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego i zwrotnikowego, suchego. Naturalną barierę osadnictwa i granicę klimatyczną stanowią tu góry - Atlas (do 4165 m.n.p.m.). Słabo rozwinięta jest sieć rzek - głównie okresowych o niskich przepływach. W części północnej dobre warunki dla rolnictwa, w południowej co najwyżej pasterstwa koczowniczego.

Głównym źródłem dochodu Maroka było i wciąż jest wydobycie fosforytów (używanych m.in. do produkcji nawozów sztucznych). Szybko rozwija się tu turystyka, na niezłym poziomie stoi rolnictwo. Prowincja należy do najbogatszych a Afryce.

Zobacz też Edytuj

Zasoby CAR Edytuj

Podział administracyjny Wielkiej Rzeczypospolitej
MacierzKraj BaskówKraj KarskiKraj KrasnojarskiLandy NiemieckieMała Rzeczpospolita MadagaskarskaPolska Ameryka WschodniaPolska Przestrzeń KosmicznaPolska Wielka Afryka PółnocnaPolska Wielka IndonezjaPolska Wielka WenezuelaPolska Wspólnota BrytyjskaPolski Biegun PółnocnyPowiat TajwanProwincja AlaskaProwincja AraluProwincja ArgentynaProwincja AustralijskaProwincja BoliwiaProwincja BrazyliaProwincja ChińskaProwincja EkwadorProwincja EspaniaProwincja FilipinyProwincja FrancuskaProwincja MaliProwincja IndyjskaProwincja IrakProwincja IslandiaProwincja KamczatkaProwincja KolumbiaProwincja KubaProwincja MarokoProwincja MauretaniaProwincja NadbajkalskaProwincja Nowa KoreaProwincja OceaniaProwincja PalestynaProwincja PerskaProwincja RzymskaProwincja SaudyjskaProwincja SudanProwincja UrugwajProwincja Wielka EtiopiaProwincja WschodniaZielona ZiemiaZiemie OdzyskaneZiemie Północne