FANDOM


Prowincja Palestyna - prowincja Wielkiej Rzeczypospolitej w zachodniej Azji. Stolicą jest Jerozolima.

Historia Edytuj

Od lat tereny prowincji były terenami spornymi jako, że były to ziemie święte chrześcijan, żydów i muzułmanów, którzy chcieli nad nimi panować. To tutaj leży zdecydowana większość terenów znanych z Biblii. Zamieszki i konflikty były wpisane tu w życie codzienne, zwłaszcza od 1948 roku, kiedy powstało państwo Izrael. Tutejsza islamska ludność nie mogła znieść panowania żydów i wzniecała powstania i konflikty. Nawet najpotężniejsze państwa w XX i pierwszej połowie XXI wieku, mimo starań, nie potrafiły doprowadzić do trwałego i stabilnego pokoju.

Tak było aż do połowy XXI wieku, a dokładniej 2052 roku, kiedy Izrael zrobił najpoważniejszy błąd w swojej historii - zaatakował Egipt - wiernego sojusznika WRP. Szybka odpowiedź polskich wojsk spowodowały utworzenie nowych prowincji, w tym również Palestyny. Sytuacja nieco się uspokoiła, jednak nie na długo. W czerwcu 2053 roku wybuchły zamieszki pomiędzy ekstremistami islamskimi i ortodoksyjnymi Żydami spacyfikowane przez II i V Polski Korpus Inwazyjny przy wsparciu IX Dywizji Husarii Pancernej w ramach operacji "Zjazd z autostrady". W celu uniknięcia dalszych konfliktów zdecydowano się na przeprowadzenie planu pokojowego "Wiosenne porządki", który zakończył się pełnym sukcesem. Jednak już w lecie 2054 roku zachęcona wybuchem I wojny totalnej Arabia Saudyjska zaatakowała Palestynę. Dzięki wsparciu specjalnych oddziałów do walki w mieście - tzw. Blokersom udało się ten atak odeprzeć.

Obecnie, wbrew swej wielowiekowej "tradycji" prowincja jest miejscem spokojnym, wręcz nudnym dla niektórych. Pod koniec 2058 roku w celu ożywienia gospodarki regionu, która w porównaniu z Macierzą nie wyglądała zbyt dobrze, na miejscu Wzgórza Świątynnego decyzją gubernatora prowincji wybudowano centrum finansowe.

Geografia i gospodarka Edytuj

Prowincja składa się z obszarów dawnych państw: Izraela, Jordanii, Syrii, Libanu i części Egiptu. Leży nad Morzem Śródpolskim i Czerwonym w strefie klimatu zwrotnikowego, suchego. Przez prawie cały rok występują tu więc bardzo wysokie temperatury (nawet powyżej 50 stopni Celsjusza) i skąpe opady, nic więc dziwnego, że dominują tu pustynie. Tutaj leży również Morze Martwe - najbardziej zasolony zbiornik wodny i największa depresja na Ziemi.

Państwo Izrael było wysoko rozwinięte, a pozostałe kraje dużo słabiej, dlatego też prowincja dzieli się na obszar lepsze i słabsze pod tym względem. Po uspokojeniu sytuacji znacznie wzrosła i tak duża popularność wśród turystów, którzy podróżują nie tylko do miejsc świętych trzech wielkich religii, ale także do licznych starożytnych miast np. do Petry.

Zobacz też Edytuj

Zasoby CAR Edytuj

Podział administracyjny Wielkiej Rzeczypospolitej
MacierzKraj BaskówKraj KarskiKraj KrasnojarskiLandy NiemieckieMała Rzeczpospolita MadagaskarskaPolska Ameryka WschodniaPolska Przestrzeń KosmicznaPolska Wielka Afryka PółnocnaPolska Wielka IndonezjaPolska Wielka WenezuelaPolska Wspólnota BrytyjskaPolski Biegun PółnocnyPowiat TajwanProwincja AlaskaProwincja AraluProwincja ArgentynaProwincja AustralijskaProwincja BoliwiaProwincja BrazyliaProwincja ChińskaProwincja EkwadorProwincja EspaniaProwincja FilipinyProwincja FrancuskaProwincja MaliProwincja IndyjskaProwincja IrakProwincja IslandiaProwincja KamczatkaProwincja KolumbiaProwincja KubaProwincja MarokoProwincja MauretaniaProwincja NadbajkalskaProwincja Nowa KoreaProwincja OceaniaProwincja PalestynaProwincja PerskaProwincja RzymskaProwincja SaudyjskaProwincja SudanProwincja UrugwajProwincja Wielka EtiopiaProwincja WschodniaZielona ZiemiaZiemie OdzyskaneZiemie Północne