FANDOM


Prowincja Perska - położona w południowo-zachodniej Azji prowincja WRP. Składa się z dawnych państw Iran, Pakistan, Afganistan oraz części Turcji i Indii.

Historia Edytuj

Od najdawniejszych czasów w dolinie Indusu (wschodnia część regionu) powstawały liczne państwa-miasta - jedne z pierwszych cywilizacji na świecie.

Okres starożytności to przede wszystkim panowanie Persów i Partów oraz, we wschodniej części władców indyjskich. Prowadzili oni liczne podboje i wojny z Grekami (Persowie) i później Rzymem (Partowie). Kres państwu Persów położył Aleksander Wielki, który zniszczył doszczętnie ich stolicę, Persepolis.

Średniowiecze to okres rozpowszechniania się nowej religii - islamu. W tym okresie nie istniało jednak silne państwo, raczej wiele niewielkich plemiennych wspólnot. Wyjątkiem jest zachód prowincji, gdzie władali Turcy właściwie od XII wieku aż do tej pory. W XIX wieku tereny zostały podzielone na strefy wpływów: rosyjską i brytyjską. Oba kraje usiłowały powiększyć swój obszar, stąd liczne wojny.

W XX wieku państwa uzyskały niepodległość, najsilniejsze z nich, Iran, jako monarchia pod wodzą szacha, jednak w wyniku zamachu stanu do władzy doszli fanatyczni duchowni szyiccy, którzy uczynili z kraju jednego z najważniejszych wrogów USA. Na początku XXI wieku liczne i nieznane góry dawały schronienie wielkiej grupie terrorystów.

Przyłączenie do WRP nastąpiło dopiero w 2042, ale ostateczne granice ustalano aż do roku 2053 w związku z późniejszym przyłączeniem Turcji w 2046.

Geografia Edytuj

Prowincja jest bardzo rozległa, ma dostęp do morza, chociaż zdecydowana większość leży w górach lub na wyżynach. Na wschodnich krańcach znajduje się K2 - drugi pod względem wysokości szczyt Ziemi, jednak wysokich pasm górskich jest dużo więcej (Hindukusz, Zagros, Góry Pontyjskie). Prowincja leży głównie w strefie klimatów podzwrotnikowych i zwrotnikowych suchych, stąd w głębi lądu liczne pustynie (Thar, Wlk. Pustynia Słona). Największą rzeką jest Indus.

Gospodarka Edytuj

W związku z wielkimi zasobami ropy naftowej, zwłaszcza w Iranie, można było w początkach XXI wieku rozwijać budowę elektrowni jądrowych, a jednocześnie trzymać w szachu potrzebujące tego surowca mocarstwa. Po wyczerpaniu zapasów widać było jednak jak zacofany jest to region. Nie mogło się tu rozwinąć rolnictwo, bo są to obszary suche lub bardzo suche, a sektor usług rozwinął się nieznacznie. Po przyłączeniu do Polski zanotowano wreszcie duży wzrost gospodarczy.

Zasoby CAR Edytuj

Podział administracyjny Wielkiej Rzeczypospolitej
MacierzKraj BaskówKraj KarskiKraj KrasnojarskiLandy NiemieckieMała Rzeczpospolita MadagaskarskaPolska Ameryka WschodniaPolska Przestrzeń KosmicznaPolska Wielka Afryka PółnocnaPolska Wielka IndonezjaPolska Wielka WenezuelaPolska Wspólnota BrytyjskaPolski Biegun PółnocnyPowiat TajwanProwincja AlaskaProwincja AraluProwincja ArgentynaProwincja AustralijskaProwincja BoliwiaProwincja BrazyliaProwincja ChińskaProwincja EkwadorProwincja EspaniaProwincja FilipinyProwincja FrancuskaProwincja MaliProwincja IndyjskaProwincja IrakProwincja IslandiaProwincja KamczatkaProwincja KolumbiaProwincja KubaProwincja MarokoProwincja MauretaniaProwincja NadbajkalskaProwincja Nowa KoreaProwincja OceaniaProwincja PalestynaProwincja PerskaProwincja RzymskaProwincja SaudyjskaProwincja SudanProwincja UrugwajProwincja Wielka EtiopiaProwincja WschodniaZielona ZiemiaZiemie OdzyskaneZiemie Północne