FANDOM


Przewodniczący Rady Najwyższej, zwyczajowo nazywany premierem - druga po Naczelniku osoba w Wielkiej Rzeczypospolitej, szef Rady Najwyższej, zwanej zwyczajowo rządem.

Zgodnie z Konstytucją WRP przewodniczący Rady jest powoływany przez Naczelnika Państwa. Naczelnik ma również prawo wyznaczyć samego siebie na to stanowisko. Było to przyczyną kryzysu politycznego po śmierci Naczelnika w lipcu 2055, kiedy z powodu braku przewodniczącego Rady i niemożliwości jego powołania niemożliwe było wysunięcie kandydatury nowego Naczelnika.

Kompetencje premieraEdytuj

Expose premiera z lat 2052-2055Edytuj

Wygłoszone w obecności Naczelnika Państwa oraz Rady Najwyższej i zaproszonych gości dnia 30 maja 2052 roku.

Panie Naczelniku, Członkowie Rady, Dostojni Goście.

Tydzień temu decyzją Naczelnika Państwa Polskiego zostałem mianowany Przewodniczącym Rady Najwyższej. To dla mnie ogromne wyróżnienie i prawdziwy honor. Gdy w sierpniu 2037 roku na gruzach Kremla proklamowano powstanie IV Rzeczypospolitej, marzeniem moim wielkim było przyczynić się do jej rozkwitu w stopniu jak najwyższym. Gdy w roku 2045 wizytowałem garnizon Korpusu Ekspedycyjnego na Kamczatce wiedziałem już, że nic nie może powstrzymać ekspansji Wielkiej Rzeczypospolitej.

Żyjemy w Państwie, które podźwignęło się z kolan i dumnie kroczy poprzez historię niosąc misję jednoczenia Świata pod biało-czerwonymi sztandarami. Niektórzy zarzucają nam, iż dążymy do podporządkowania sobie całego globu i masowej polonizacji ludzkości. Brednie! IV Rzeczpospolita jak powszechnie wiadomo nie stosuje systemu represyjnego. Czy można bowiem represjami nazwać obowiązkową maturę z języka polskiego, skoro oprócz niego w państwowych szkołach można uczyć się każdego innego języka, a urzędy państwowe poza obszarem Macierzy są z reguły dwujęzyczne? Państwo Polskie słynie z dbania o komfort życia swych obywateli. W którym innym państwie na świecie podatki są tak niskie, a ulice po zmroku tak bezpieczne? I wreszcie, Wojsko Polskie niesie spokój i wytchnienie ziemiom umęczonym od wieków przez wojny. Na Bałkanach, odkąd zostały przyłączone do Rzeczypospolitej po raz pierwszy w historii od pięciu lat nie było słychać ani jednego wystrzału. Ani jedna kobieta nie została zgwałcona przez wrogiego żołnierza, nie spłonęła ani jedna wieś...

Wszystko to jest naturalnie ogromną zasługą naszej wspaniałej Armii. Wszechstronnej i stanowiącej największą siłę w dzisiejszym świecie. Wystarczy choćby wspomnieć rozsławione po całym globie Polskie Korpusy Inwazyjne. To forpoczta głównego uderzenia, która nie raz sprawiała iż główne siły zamiast walczyć z wrogiem mogły jedynie posprzątać po nich gruz... Wojsko Polskie to nie tylko broń konwencjonalna. To także zakrojony na szeroką skalę program badań kosmicznych w którym udział biorą najwięksi naukowcy jakich spłodziła ziemia. To elitarna Gwardia Gwiezdna w skład której wchodzą prototypy myśliwców i krążowników kosmicznych oraz stacja orbitalna "Kopernik" na której na trzy zmiany pracuje ponad tysiąc osobowa załoga.

IV Rzeczypospolitej ze względu na rozległość terytorium przyszło mieć wspólne granice z wieloma sąsiadami. Stosunki międzysąsiedzkie w Europie układają się poprawnie, jednak wciąż mniej lub bardziej iskrzy na linii Rzeczpospolita - Rzesza. Będziemy się starali tą iskrę ugasić... Co do naszych skandynawskich sąsiadów, trzy lata temu na życzenie Rządu Fińskiego objęliśmy Finlandię protektoratem. Aktualnie prowadzone są rozmowy prowadzącego do pełnej unifikacji naszych państw. Wnioski o rozciągnięcie protektoratu złożyły też Szwecja i Norwegia. Rozpatrujemy te wnioski, mimo ostrego i niezrozumiałego dla nas oporu ze strony Rzeszy Niemieckiej. Jedyne co budzi dziś nasze zdziwienie to nerwowa reakcja Turcji na zajęcie Cypru przez nasze jednostki wojskowe. Od dawna wiadomo iż jurysdykcja nad całą wyspą należy się ze względów historycznych, politycznych i społecznych właśnie Polsce. Polska Piechota Morska użyła argumentu siły by przekonać Turcję do oddania wyspy. Od tej pory stosunki dyplomatyczne na linii Warszawa - Ankara zostały zerwane.

W Azji zamierzamy utrzymywać tradycyjnie przyjacielskie stosunki z Rządem Indii. Mamy również nadzieję iż mimo wielu nieporozumień między nami i Państwem Chińskim uda nam się w końcu doprowadzić do uspokojenia napiętej sytuacji wokół terenów Mongolii.

Państwo Polskie postanowiło również wspierać USA w powstrzymywaniu fali islamu zagrażającej Stanom Zjednoczonym z północy. Odkąd fanatyczni islamiści proklamowali powstanie republiki Kanadastanu w miejsce niegdysiejszej Kanady, zjechało tam kilkadziesiąt milionów muzułmanów z całego świata. W rejon Atlantyku skierowaliśmy już Formację Ekspedycyjną Polskich Korpusów Inwazyjnych w sile kilkunastu lotniskowców i kilkudziesięciu łodzi podwodnych klasy "Syrena".

Ważnym celem jaki przyjdzie nam zrealizować w najbliższych latach będzie postępująca kolonizacja Afryki. Ten zaniedbany przez swoją próżną ludność ląd zasługuje na lepsze wykorzystanie i starania, które sprawią, iż będzie on nam użyteczny i przyjazny. Każdemu osadnikowi, który zdecyduje się na zamieszkanie na stałe w Polskiej Afryce Północnej zapewniamy kilkuset hektarowe gospodarstwo, komplet maszyn rolniczych oraz pełne wsparcie Departamentu Kolonizacji i ochronę ze strony Afrykańskich Korpusów Ochronnych.

Być Polakiem to dziś nie kwestia posiadanego paszportu czy też pochodzenia... To stan ducha i zaangażowanie jaki wkładają rzesze rodaków w rozwój naszej Ojczyzny.

Ku Chwale Wielkiej Rzeczypospolitej!

Polityka Polski
Prawo i ustrój
Konstytucja WRPTotalitaryzm oświecony
Organy władzy
Naczelnik PaństwaPrzewodniczący Rady NajwyższejRada NajwyższaLoża Ekspertów
Ministerstwa
InformacjiDobrobytuWojnyNaroduSpuścizny NarodowejSłusznych Kroków
Urzędy
Najwyższa Izba Kontroli TotalnejGłówny Urząd Statystyki Totalnej
Polityka zagraniczna
Organizacja Narodów WRPRzeczpospolita Obojga Narodów