FANDOM


Senegal - byłe niezależne państwo w północno-zachodniej Afryce. Powierzchnia 197 tys. km2, ludność ok. 15 mln, stolica Dakar (ok. 2,5 mln mieszkańców). Graniczyło z pięcioma krajami: Gambią, Mali, Gwineą, Gwineą-Bissau i Wielką Rzeczpospolitą.

GeografiaEdytuj

W Senegalu znajduje się najdalej na zachód wysunięty punkt Afryki - Przylądek Zielony. Powierzchnia kraju nizinna, główną rzeką jest rzeka Senegal oraz Gambia. Panuje tu klimat podrównikowy, suchy, o krótkiej porze deszczowej. Temperatury stale bardzo wysokie. Senegal leży w strefie roślinności sawannowej przechodzącej w bardziej surowy i skąpy Sahel, potem zaś w pustynię (już poza granicami państwa).

HistoriaEdytuj

Od początku XX wieku kolonia francuska o uprzywilejowanej pozycji (m.in. wszyscy Senegalczycy otrzymali w 1945 r. obywatelstwo francuskie). Niepodległość uzyskał w 1960 roku, ale podtrzymał silne związki z dawnym właścicielem kraju - Francją. W 2054 roku agenci MI odnaleźli tam internetową stronę Wielki Senegal opisującą alternatywną rzeczywistość A.D. 2150.

Państwo było jednym z założycieli UA.

W 2063 roku poddaje się WRP.

GospodarkaEdytuj

Silne związki z Francją wywarły negatywny wpływ na gospodarkę państwa. Niezbyt bogate zasoby naturalne (fosforyty) nie stanowią poważnego źródła dochodu. Tak jak większość krajów afrykańskich najważniejszym obszarem gospodarki jest rolnictwo i rybołówstwo (razem ok. 50% dochodu narodowego). Senegal jest światowym liderem w produkcji orzeszków ziemnych i ich przetworów (olej arachidowy).

Zobacz teżEdytuj


Zasoby CAREdytuj

Państwa członkowskie Unii Afrykańskiej
SenegalGambiaGwinea BissauGwineaSierra LeoneLiberiaWybrzeże Kości SłoniowejGhanaTogoBeninNigeriaKamerunAngolaZimbabweSuazi