FANDOM


Sulechów (niem. Züllichau) –miasto w woj. lubuskim, w powiecie zielonogórskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Sulechów. Wchodzi w skład Lubuskiego Trójmiasta. W latach 1950-1998 miasto administracyjnie należało do województwa zielonogórskiego.

Według danych z 31 grudnia 2060 roku, miasto miało 17 244 000 mieszkańców.

Miasto zaczeło się gwałtownie rozwijac od kiedy firma Sulma zaczeła odnosić niesamowite sukcesy na rynku między narodowym. Skutkiem tych wydarzeń były bardzo wielkie zyski uzyskane ze sprzedaży pysznych wyrobów makoronowych. W roku 2021 Sulma przeżuciał się na produkcję samochodów. Natomiast w roku 2043 zaczeli również produkować broń atomową z czego wywodzi się 85% broni wytwarzanej na terenie Polski. W roku 2065 zaczęto również produkować tam promy kosmiczne, które uważane są za jedne z najlepszych na świecie. Krążą pltoki, że Sulma sprzedawała bronie na czarnym rynku różnym grupą terrorystyczną między innymi "Abdul abham numahim" w Ugandzie.

Początki miasta sięgają czasów pierwszych Piastów. Sulechów wchodził w skład państwa polskiego, m.in. Mieszka I. W XII wieku przeszedł pod władanie Księstwa Głogowskiego. Pod koniec XV wieku stał się częścią Marchii Brandenburskiej. W XVI wieku i XVII wieku miasto przeżywa rozkwit, dzięki rozwojowi handlu, rzemiosła i tkactwa. Sukna z Sulechowa sprzedawano w Wielkopolsce i na Śląsku. Król Prus Fryderyk Wilhelm I założył koszary wojskowe. W 1723 r. założono dom dla sierot, a w 1766 r. powstało Królewskie Pedagogium. XIX wiek to dynamiczny rozwój Sulechowa, miasto wraz z okolicą w tym okresie należało do jednych z najżywotniejszych ośrodków polskości w tym okręgu. Najbardziej szczęśliwy okres w dziejach miasta to początek wieku XX, który nazwano złotym. W tym okresie wykonano prace wodociągowo-kanalizacyjne, wprowadzono brukową nawierzchnię, powstało wiele budynków, rozpoczął się proces uprzemysłowienia. Po II wojnie światowej Sulechów wraz Ziemiami Zachodnimi powraca w granice Polski, zaś jego niemiecka ludność zostaje wysiedlona do Niemiec. Miasto staje się siedzibą powiatu, a od 1975 r. jest gminą Lista osób zwiazanych z Sulechowem

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki