FANDOM


Wojna polsko-libijska - konflikt zbrojny toczący się w kwietniu i na początku maja 2053 roku. Do wybuchu doszło na skutek coraz bardziej napiętej sytuacji w Północnej Afryce spowodowanej ekspansją Wielkiej Rzeczpospolitej w rejonie Morza Śródziemnego.

Kalendarium wydarzeńEdytuj

  • 2 kwietnia Libia po wcześniejszej kapitulacji Algierii, wypowiada wojnę Polsce. W oficjalnej rządowe telewizji LTV Libijczycy przekazują zmontowane materiały przedstawiające szturm na Warszawę i rzekome naloty dywanowe. Libia żąda od Państwa Polskiego pełnego rozbrojenia, odstąpienia prowincji europejskich i azjatyckich oraz ustąpienia ze stanowiska Naczelnika Państwa Polskiego. Zapanowała konsternacja w sztabie Wojska Polskiego i oczekiwanie na rozwój wydarzeń.
Pustynnicy

V Polski Korpus Inwazyjny w walkach na pustyni

  • 7 kwietnia przygraniczna miejscowość Pinczów Mały w Kraju Egipskim została zbombardowana początkowo przez libijską artylerię, a następnie lotnictwo. Wszystkie maszyny zostały przechwycone i zniszczone, niestety nie udało się uratować zrujnowanej wsi. Rząd libijski natychmiast oskarżył Polskie Władze o podstępny atak na swoje samoloty, które pokojowo bombardowały wieś. W odpowiedzi zapowiedział rychłe zajęcie wszystkich polskich miast od Warszawy po Pekin. Polskie Korpusy Inwazyjne był już w pobliżu.
  • W ciągu dwóch dni 13 i 14 kwietnia trwają ostre walki o strategicznie położoną aglomerację Waddan. Walki zakończyły się, mimo licznych trudności pełnym sukcesem, dzięki perfekcyjnemu przygotowaniu V PKI.
  • 5 maja Libia była już całkowicie wyzwolona.

Zobacz teżEdytuj

Zasoby CAREdytuj