FANDOM


Waddan

Hiperfortece wielolufowe w drodze na Waddan

Zajęcie Waddanu - bitwa w czasie wojny polsko-libijskiej, która miała miejsce między 13, a 15 kwietnia 2053 pomiędzy V Polskim Korpusem Inwazyjnym wspieranym przez Wielką Flotę Śródziemnomorską, IX Dywizję Husarii Pancernej i Amerykańską Dywizję Powietrzno-Desantową, a regularnymi oddziałami armii libijskiej i miejscowej ludności.

Już pierwszego dnia działań doszło do niespodziewanego incydentu. Symbolicznie pomagający w akcji Amerykanie, wywołali niekontrolowane zamieszki tubylczej ludności po zrzuceniu ulotek w języku arabskim, uprawniających do darmowej Coca-Coli. Tłum mieszkańców zbierających kupony, skutecznie opóźnił łatwe przejęcie miasta.

Kolejnego dnia operacji Libijczykom udało się zestrzelić nad miastem polski śmigłowiec Huzar VII z sześcioma żołnierzami V PKI na pokładzie. W awaryjnym lądowaniu niegroźne rany odniósł jeden członek załogi. Do ratowania niewielkiej grupy rozbitków, którzy utknęli w samym centrum miasta, natychmiast wysłana została większość jednostek znajdujących w pobliżu aglomeracji. Perfekcyjnie jednak wyszkoleni członkowie V PKI szybko przeszli z obrony zajętych pozycji w mieście do frontalnego ataku. Zaskoczeniem dla obu stron był efekt tego manewru. W przeciągu 5 godzin, nim odsiecz zdołała dotrzeć do rozbitków, ci zdołali opanować całe miasto i spacyfikować prawie wszystkie punkty oporu. Straty po stronie libijskiej szacuje się na 70-80 tys zabitych.


Zasoby CAREdytuj