FANDOM


Zielona ziemia

Położenie prowincji

Zielona Ziemia - Prowincja Wielkiej Rzeczypospolitej, ze stolicą w mieście Nuuk, niegdyś zwana Grenlandią. Nazwa tej prowincji może nieco mylić, bo tak naprawdę jest tam nie zielono, lecz biało.

Położona na dalekiej północy Zielona Ziemia nazwana tak została jeszcze w czasach średniowiecza przez jej odkrywców - Wikingów, gdy panował tu cieplejszy klimat.

Pomimo ogromnej powierzchni (w skład prowincji wchodzi największa wyspa świata - ok. 2,7 mln kilometrów kwadratowych i archipelag, którego niektóre wyspy przekraczają 100 tys. km2) jest jedną z najsłabiej zaludnionych w WRP (oprócz biegunów, oczywiście). Ludność (w sumie ok. 200 000) trudni się głównie rybołówstwem i myślistwem.

Historia Edytuj

Przed kolonizacją Edytuj

Grenlandia, a dziś Zielona Ziemia, nie była znana Europejczykom do X w., kiedy to odkryli ją norwescy wikingowie, którzy zabłądzili w drodze do Islandii. Przed tym odkryciem przez długi czas zamieszkiwały ją ludy arktyczne, choć w chwili przybycia wikingów była niezamieszkana. Przodkowie dzisiejszych Inuitów (dawniej Eskimosów) przybyli na wyspę dopiero na początku XIII w. Inuici byli jedynym ludem, jaki zamieszkiwał wyspę przez kilkaset lat, jednak w XVIII w. wyspa stała się kolonią duńską.

Grenlandia jako własność Danii Edytuj

Na mocy orzeczenia Stałego Trybunału Sprawiedliwości Międzynarodowej z 1933 r. w sporze duńsko - norweskim o Grenlandię uznano prawa Danii do zwierzchnictwa nad Grenlandią. Podczas II wojny światowej Grenlandia była praktycznie odcięta od Danii i umocniła swoje kontakty ze Stanami Zjednoczonymi i Kanadą. Po wojnie ponownie znalazła się pod kontrolą Danii, ale zniesiono status kolonii - ONZ wpisała Grenlandię na listę terytoriów niesamodzielnych. W 1953 r. mieszkańcy wyspy opowiedzieli się za pełną integracją z Danią, co zaakceptowała ONZ. Mimo iż nadal była częścią Królestwa Danii, od 1979 r. wyspa posiadała pewien stopień autonomii. Grenlandia po przystąpieniu Danii do Wspólnoty Europejskiej wyłączyła się spod prawa wspólnotowego. W 2008 r. odbyło się referendum, w którym mieszkańcy Grenlandii opowiedzieli się za zwiększeniem autonomii. Wyniki referendum zostały przez Danię przyjęte.

Historia najnowsza Edytuj

Grenlandia została przyłączona do Wielkiej Rzeczpospolitej w ramach akcji V Polskiego Korpusu Inwazyjnego: Ziemie Odzyskane. Nazwa została przemianowana na Zieloną Ziemię, jest ona częścią powiatu duńskiego.

Operacja odzyskania Grenlandii nie przebiegła tak łatwo, jak na terenie samej Danii, gdzie polskie Korpusy witano kwiatami. W pierwszej kolejności dokonano nalotu, a następnie przejęcia dawnej amerykańskiej bazy lotniczej w Thule, gdzie napotkano się na wzmożony opór ekologów, którzy od afery z wyciekiem plutonu okupowali wybrzeże. Przetransportowane lodołamacze podążyły na południe w kierunku stolicy. Miejscowi dokonali kontrofensywy na skuterach typu Iglo5000. Skutery zostały w ciągu godziny unieruchomione, a następnie zasiliły szeregi Korpusu. Desant przesunął się wgłąb lądu. Umocnienia w miejscowej bibliotece, muzeum i na stadionie zaskoczyły polskich żołnierzy. Kordony piżmowołów, niedźwiedzi i reniferów zasądziły o ściągnięciu specjalnej jednostki weterynaryjnej.

Po dwu tygodniowych walkach spacyfikowana ludność uzyskała status prowincji na swoim terenie, została zmieniona oficjalna nazwa regionu, powstała pierwsza prawomocna instytucja: Związek Eskimosów Polskich, a ludność zaczęła obrastać futrem.

W 2054 roku z powodu widma kryzysu demograficznego, Ministerstwo Narodu przeprowadziło akcję Żona dla Eskimosa.

Warunki naturalne Edytuj

Wyspa ta leży w północnej części Oceanu Atlantyckiego i jest częścią Ameryki Północnej. Od reszty kontynentu oddziela ją Cieśnina Davisa, Smitha, Robesona, Lancaster oraz Morze Baffina. Najdalej położonym na północ punktem jest Przylądek Morris Jesup, a na południe Przylądek Farvel. Od wschodu Cieśnina Duńska oddziela ją od innej wyspy, Islandii. Najwyższym szczytem tej wyspy jest Góra Gunnbjørna 3700 m n.p.m., grubość lodu w czaszy lodowca dochodzi do 3500 m. Wybrzeże typu fiordowego z licznymi przybrzeżnymi wyspami. Większa część Zielonej Ziemi leży w północnym kole podbiegunowym.

Flora Edytuj

Flora Zielonej Ziemi jest uboga. Na jej terenie spotkać można ok. 500 gatunków roślin wyższych oraz 3000 gatunków mchów, porostów i glonów.

Roślinność na Zielonej Ziemi występuje tylko w miejscach, które choć przez krótki czas w ciągu roku są wolne od pokrywy lodowej. Zasadniczy typ roślinności porastającej te obszary stanowią różne typy tundry oraz łąki. Tundra na południu złożona jest z różnych gatunków traw, mchów, porostów i roślin zielnych, a na północy tylko z mchów i porostów. Na samym południu kraju występują także krzewy i karłowate gatunki drzew, m.in. brzozy (osiągające 10 m wysokości), olchy, wierzby (sięgające 4 m), jarzębiny, jałowce, zaś wybrzeże położone na północnym skraju wyspy (powyżej 80° szerokości geograficznej) jest praktycznie pozbawione roślinności.

Fauna Edytuj

Świat zwierzęcy Zielonej Ziemi jest dość ubogi ze względu na trudne warunki klimatyczne. Na lodowcu, zajmującym 5/6 powierzchni wyspy praktycznie nie ma zwierząt. Na wybrzeżach żyją m.in. renifery, piżmowoły, niedźwiedzie polarne, pieśce (lisy polarne), wilki polarne, zające polarne, gronostaje, lemingi, a także ptaki – m.in. edredony, gęsi, mewy, pardwy i sowy śnieżne. Morze w pobliżu wyspy zamieszkane jest przez liczne ryby (np. rekiny, łososie, dorsze i mallotusy) a także duże ssaki morskie (około 30 różnych gatunków, m.in. wale grenlandzkie, białuchy, narwale, morsy oraz kilka gatunków fok, np.: grenlandzka, wąsata, obrożna (nerpa) itd.). Ponadto wody otaczające Zieloną Ziemię zamieszkują liczne gatunki drobnych zwierząt (tzw. kryl), stanowiących pożywienie kręgowców, a spośród nich największe znaczenie mają krewetki.

Na Zielonej Ziemi żyje ok. 700 gatunków owadów i pajęczaków: liczne komary, motyle, trzmiele i pająki.

Klimat Edytuj

Na Zielonej Ziemi panuje klimat polarny, jedynie na wybrzeżach – subpolarny.

Południowy zachód kraju jest cieplejszy niżby wynikało z szerokości geograficznej, a to za sprawą opływającego wyspę od tej strony odgałęzieniu ciepłego Prądu Północnoatlantyckiego.

Klimat Zielonej Ziemi charakteryzuje się m.in. częstymi zmianami pogody, ostrymi zmianami temperatur i dość dużymi opadami (zwłaszcza w części południowej).

Temperatura Edytuj

Najkorzystniejszy klimat panuje na wybrzeżach, zwłaszcza w południowo-zachodniej części wyspy. Średnia temperatura w tym rejonie w styczniu wynosi −7 °C, zaś lipcu +10 °C. Pozostałe obszary kraju leżące nad brzegiem morza są znacznie chłodniejsze: temperatura spada w miarę przesuwania się na północ; zimą na północnych skrajach wyspy osiąga wartość średnią −36 °C, a latem zaledwie +3 °C Lodowa pustynia wewnątrz wyspy, w górach w pobliżu wschodniego wybrzeża

Najsurowszy klimat panuje w środkowej części Zielonej Ziemi. Temperatura na tym obszarze w zasadzie nigdy nie przekracza 0 °C. Średnia temperatura powietrza w lutym wynosi tam −47 °C, zaś w lipcu −12 °C. Najniższa zanotowana na wyspie temperatura to −74 °C.

W ostatnich latach ocieplenie klimatu powoduje wzrost średniej temperatury na wyspie i wydłużenie okresu bezprzymrozkowego (w związku z tym na Grenlandii rozpoczęto próbnie uprawę jęczmienia, zarzuconą z powodów klimatycznych pod koniec średniowiecza). Najwyższa zanotowana na wyspie temperatura to +30,1 °C

Zasoby CAR Edytuj

Podział administracyjny Wielkiej Rzeczypospolitej
MacierzKraj BaskówKraj KarskiKraj KrasnojarskiLandy NiemieckieMała Rzeczpospolita MadagaskarskaPolska Ameryka WschodniaPolska Przestrzeń KosmicznaPolska Wielka Afryka PółnocnaPolska Wielka IndonezjaPolska Wielka WenezuelaPolska Wspólnota BrytyjskaPolski Biegun PółnocnyPowiat TajwanProwincja AlaskaProwincja AraluProwincja ArgentynaProwincja AustralijskaProwincja BoliwiaProwincja BrazyliaProwincja ChińskaProwincja EkwadorProwincja EspaniaProwincja FilipinyProwincja FrancuskaProwincja MaliProwincja IndyjskaProwincja IrakProwincja IslandiaProwincja KamczatkaProwincja KolumbiaProwincja KubaProwincja MarokoProwincja MauretaniaProwincja NadbajkalskaProwincja Nowa KoreaProwincja OceaniaProwincja PalestynaProwincja PerskaProwincja RzymskaProwincja SaudyjskaProwincja SudanProwincja UrugwajProwincja Wielka EtiopiaProwincja WschodniaZielona ZiemiaZiemie OdzyskaneZiemie Północne