FANDOM


Ziemie Odzyskane - zachodnioeuropejska prowincja Wielkiej Rzeczypospolitej, granicząca z Macierzą i Landami Niemieckimi. Jej nazwa pochodzi od odebrania tych prasłowiańskich ziem przez Państwo Polskie IV Rzeszy Niemieckiej w roku 2052.

Obejmują swym zasięgiem Półwysep Jutlandzki (dawny kraj Dania), Wyspy Duńskie oraz wschodnią część dawnej IV Rzeszy.

Dzieli się na 4 województwa: duńskie ze stolicą w Portowie (dawna Kopenhaga), przedniopomorskie z Szynkowem (Hamburg), połabskie z Bagniowem (Berlin) i łużyckie z Dreznem.

Jest to prowincja wysoko rozwinięta gospodarczo, mimo że w granicach WRP znajduje się tak niedługo. Wynika to z faktu, że IV Rzesza Niemiecka była również państwem bardzo silnym. Gospodarka koncentruje się tu zdecydowanie na sektorze usług (np. bankowe, transportowe, handlowe). Mniej ważny jest przemysł (lekki, chemiczny) i rolnictwo.

Prowincja nizinna, położona głównie w dolnym biegu Łaby, jej dopływów i w mniejszym stopniu Wezery oraz krótkich rzek Półwyspu Jutlandzkiego. Klimat podobny jak w Macierzy, a więc umiarkowany ciepły, z większymi jednak wpływami klimatu morskiego.

Podział administracyjny Wielkiej Rzeczypospolitej
MacierzKraj BaskówKraj KarskiKraj KrasnojarskiLandy NiemieckieMała Rzeczpospolita MadagaskarskaPolska Ameryka WschodniaPolska Przestrzeń KosmicznaPolska Wielka Afryka PółnocnaPolska Wielka IndonezjaPolska Wielka WenezuelaPolska Wspólnota BrytyjskaPolski Biegun PółnocnyPowiat TajwanProwincja AlaskaProwincja AraluProwincja ArgentynaProwincja AustralijskaProwincja BoliwiaProwincja BrazyliaProwincja ChińskaProwincja EkwadorProwincja EspaniaProwincja FilipinyProwincja FrancuskaProwincja MaliProwincja IndyjskaProwincja IrakProwincja IslandiaProwincja KamczatkaProwincja KolumbiaProwincja KubaProwincja MarokoProwincja MauretaniaProwincja NadbajkalskaProwincja Nowa KoreaProwincja OceaniaProwincja PalestynaProwincja PerskaProwincja RzymskaProwincja SaudyjskaProwincja SudanProwincja UrugwajProwincja Wielka EtiopiaProwincja WschodniaZielona ZiemiaZiemie OdzyskaneZiemie Północne